Faydalı Bilgiler Sağlıklı Yaşam

Tahin hakkında bilinmesi gerekenler

Tahin, susam tohumlarının kabukları soyulduktan sonra kavrulur ve geleneksel taş değirmenlerde öğütülür. Yapılan bu işlemler sonucunda ortaya çıkan doğal bir lezzet olarak tahin elde edilir ve tahin hiçbir katkı maddesi içermeyen bir gıda maddesidir. Susam tohumlarına yapılan bu işlemlerden sonra ortaya çıkan akışkan madde farklı lezzetlerle karıştırılmaya uygun bir kıvam haline gelir Tahin ve bu tahini, kırmızı etten tutunda salatalara kadar daha bir çok yemekte sos niyeti ile kullanılabilmektedir.

Ülke olarak en çok tüketilen geleneksel lezzetlerimizden olan tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak sanırız yanlış olmaz. Çünkü tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar fazladır.

Tahin %25 oranı gibi yüksek bir oranda protein içerir. Bundan dolayı besleyici bir gıda maddesidir tahin. Ek olarak tahin yaklaşık %60 oranındaki doymamış yağ asitlerince zengin olan susam yağı içermektedir. Ayrıca tahin içerdiği oleik ve linoleik asitten dolayı kalp damar hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunan önemli bir gıda maddesidir. Tahin kolesterol içermez ve yapılan araştırmalar sonucunda kandaki kolesterol düzeyi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki; tahin içeriğinde sesamol, sesamin, sesamolin ve tokoferoller bulunmaktadır ve bu maddeler önemli antioksidan bileşikleri olduğundan dolayı vücudu hastalıklara ve yaşlanma gibi olumsuz etkilere karşı korurlar.

Tekrar edecek olursak Tahin, susamın ezilmesiyle ortaya çıkan ve akışkan bir madde olan tahin, tarihi çok eskilere dayanan bir gıda maddesidir.

Osmanlı’da tahin, sarayın önemli konuklarına sunulan bir ikramdı. Tahinin ilk aşaması susamların ıslama havuzlarında bekletilip, kabuklarının kolay soyulabilmesi sağlandıktan sonra kabukları yıkanır ve kurutulur. Kavrulma aşamasından sonra değirmenlerde ezilerek tahin edilir.

Seyidoğlu Tahin siparişi vermek için farksepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap