Faydalı Bilgiler

Salça ve konserve ile ilgili 7 farklı bilgi

Konservenin İcadı
Napolyon Bonapart, 1795 yılında komutasındaki ordu ve donanma için yiyeceklerin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayacak bir yöntem bulan kişiye 12 bin frank verileceğini açıkladı. Eski bir şef olan şekerleme üretcisi Fransız Nicolas Appert; zaten uzun zamandır kurutma, tütsüleme ve tuzlama gibi yiyeceklerin tadını bozan geleneksel yöntemlerin dışında bir saklama metodu üzerinde çalışıyordu. Haberi duyan Appert, yaptığı uzun denemeler sonucunda 1809 yılında cam kavanozlarda konserve tekniğini geliştirdi.

Domates Maskesi
1 adet orta boy büyüklükteki domatesi yıkayın ve kabuklarından ayırın. Ardından rendeleyip suyunu çıkartın ve suyunu süzün. Sonra macun haline gelinceye kadar un ekleyin ve karıştırın. Macun haline gelen maskeyi yüzünüze sürün ve 5 dakika bekletin. Sonrasında ılık suyla yıkayın. Eğer cildinizin kuruluğundan şikâyetçiyseniz, macun kıvamını bozmayacak şekilde biraz zeytinyağı ekleyip maskeyi aynı şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Salça Saklama
Mutlaka temiz kaşık kullanılmalıdır; yemek karıştırılan kaşık kullanıldığında salçanın asitliği değişecek ve daha kısa sürede bozulacaktır. Kaşık üzerinden gelen ya da havada bulanan küf sporları (ki bunlar gözle görünmez) salçaya karışarak üremeyi başlatırlar. Küf sporları, salçanın şekerlerini parçalayıp asit oluşturur ve çoğalırlar. Siz bunları salçanızın üzerinde beyaz, yeşil renkli tabakalar halinde görürsünüz.

Salçanın Küflenmesini Önleme
Mutlaka temiz kaşık kullanılmalıdır; yemek karıştırılan kaşık kullanıldığında salçanın asitliği değişecek ve daha kısa sürede bozulacaktır. Kaşık üzerinden gelen ya da havada bulanan küf sporları (ki bunlar gözle görünmez) salçaya karışarak üremeyi başlatırlar. Küf sporları salçanın şekerlerini parçalayıp asit oluşturur ve çoğalırlar. Siz bunları salçanızın üzerinde beyaz, yeşil renkli tabakalar halinde görürsünüz.

Domatesin Faydaları
Domates ve domates ürünleri A vitamini, potasyum ve folik asit bakımından da zengindir. Taze domateste C vitamini de bulunur. Günde 1 orta boy domates yiyerek C vitamini ihtiyacınızı %15-20’sini, A vitamini ihtiyacınızın %10’unu karşılayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra domates bir likopen deposudur.

Konserve Nasıl Kolay Açılır?
Mutfakta sizi zorlayan konserve kapakları için çözüm çok basit. Elinize plastik bir bulaşık eldiveni takarak veya streç film ile tutarak kapağı açmayı denediğinizde, kolaylıkla kavrayacağınız için kapağı kolaylıkla açacaksınız.

Domates Nasıl Saklanır?
Dolabınızda duran domateslerinizin yumaşamasını engellemek için sap kısmından ‘baş aşağı’ koyarak buzdolabında saklayın. Bu sayede suyun dışarı salgılanması zorlaşır ve domatesiniz taze kalır.

Salça ve Konserve ürünlerine farksepeti.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap