Faydalı Bilgiler

Makarna ile ilgili 9 soru-cevap

Sporcular niçin makarna tüketir?
Makarna ağır işlerle uğraşanlar için önemli bir gıdadır. Gün içinde bedenen ya da zihnen çalışıyor, spor yapıyor ve yoruluyorsanız; haftada en az 3 öğün makarna sizi canlandırır…

Makarna mutluluk verir mi?
Yapılan araştırmalarda makarna, mutluluk verdiği tespit edilen gıdalardan birisidir. Çocukların en sevdiği yemeklerin başında gelir. Daha fazla gülümsemek ve hep çocuk kalmak için haftada en az 3 öğün makarna sizi keyiflendirir…

Makarnanın içeriğinde ne var?
Sade makarna sadece durum buğdayı irmiği ve sudan üretilir. İçinde herhangi bir gıda katkısı bulunmamaktadır. Besin değerlerini durum buğdayından alır. Besleyici öğünler yemek istiyorsanız haftada en az 3 öğün makarna size iyi gelir…

Form için makarna nasıl tüketilmeli?
Makarnayı üzerinde yağlı, şekerli ve aşırı kalorili soslarla tüketmeyin. Hafif bir sosla hazırlanan bir tabak makarnaya kim itiraz edebilir ki. Az zeytinyağıyla pişmiş sulu yemeğinizi makarnayla birleştirip ekmek yemeden sofradan kalkabilirsiniz.

Makarna nasıl üretilir?
Sade makarna, durum buğdayından elde edilen irmikle yapılır. İrmik suyla yoğrulur. Başka bir katkı maddesi ilave edilmez. Elde edilen hamur kalıplardan geçirilir, biçimlendirilir ve ısı teknolojisi ile kurutulur, soğutulur ve ardından paketlenir. Makarna, çok gelişmiş bir teknoloji ile hijyenik ortamda üretilen, son derece dayanıklı bir besin maddesidir.

Makarna hangi ülkelerde tüketilir?
Dünya üzerinde hemen hemen her ülkenin mutfağında makarna pişer. Makarnaya; İtalyanlar “pasta, spaghettı”, Amerikalılar “spaghettı-noodles-macaronı”, İngilizler “pasta-macaronı”, Almanlar “teıgwaren-spaetzlı”, Çinliler “meın”, japonlar ise “udon” der. Farklı dillerde ve biçimlerde söyleniyor olsa da, lezzetinin evrenselleştiği bir gerçektir.

Akdeniz mutfağında makarnanın yeri nedir?
Geleneksel Akdeniz tipi beslenme modelinde karbonhidratlarca zengin gıdalar genişçe bulunur. Meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar, özellikle makarna ve bulgur. Oldways Gıda Bilimi Organizasyonu’na göre makarna bu diyet modelinde en çok tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Makarna ana öğün olarak tüketilebilir mi?
Ülkemizde makarna daha çok ikinci yemek olarak, yani bir ana yemeğin sonrasında yenmektedir. Oysa makarna ziyafet sofralarının ana ve ilk yemeğidir. Her yemekle buluşabilir. Evde taze fasulye yemeği mi yaptınız? Birleştirin makarnayla hem ekmek yemeyin hem de ekstra sos yapmamış olun. Ya da et sote mi yaptınız? Hemen makarnanın üzerine dökün. Bakın nasıl ziyafete dönüşecek sofranız.

Makarna başlangıç öğünü olarak tüketilebilir mi?
Makarnayı çorba niyetine başlangıç yemeği olarak da yiyebilirsiniz. Zengin bir sosla ana yemek ve tek yemek olarak tüketebileceğiniz makarnayı yemeğin hemen başında yerseniz, arkasından yiyebileceğiniz bol kalorili yemeklerin de önüne geçmiş olursunuz. Çünkü makarna midenizde genişçe bir yeri işgal edip erkenden tokluk hissi verecektir.

Selva Makarna çeşitlerine farksepeti.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap