Faydalı Bilgiler Sağlıklı Yaşam

Hurmanın bilinmesi gereken 7 önemli faydası

1. Kansere Karşı Desteği
Yüksek derecede lif içeren hurma, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Birçok araştırmaya göre hurmayı çokça tüketen Araplarda kansere yakalanma oranı daha düşüktür.

2. Yaşlanmaya Etkisi
Hurma, yüksek derecede antioksidan görevi görüyor. Bu antioksidanlar da kalp ve damar tıkanıklarını engelleyici bir özelliğe sahip. Hurma, yaşlılığa bağlı olarak gelişen semptomları da engelliyor.

3. Kalbe Faydası
Antioksidanlar sadece yaşlılığa karşı etkili değil, kalbe de yararlı. Kalpteki damar tıkanıklarını atmakta birebir olan antioksidanlar sayesinde kalp hastalıkları engelleniyor.

4. Hafızayı Kuvvetlendirmesi
Hurmanın en önemli yararlarından birisi de hafızayı güçlendirmesi. A vitaminin bir türü olan B-karoten içeren hurma, düzenli tüketildiğinde hafıza kaybını önlüyor. Bunun yanı sıra beyindeki diğer fonksiyonların da sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

5. Diyabet ve Tansiyona Etkisi
Hurma, doktorlar tarafından yüksek tansiyon ve diyabet şikayeti olan hastalara önerilen bir besindir.

6. Kansızlığa Yardımcı
Anemi, yani halk arasındaki tabirle kansızlığa karşı da hurma önerilen besinler arasında. İçinde bol miktarda demir bulunan hurma, kan hücrelerindeki hemoglobin sentezini dengeliyor. Günde 12-17 hurma tüketimi neredeyse vücudun bir günde ihtiyacı olan bütün demir ihtiyacını karşılıyor.

7. Stres Önleyici
Tüm bunların dışında hurmanın psikolojik yararı da azımsanmayacak düzeyde. İçinde bol miktarda B6 vitamini bulunduran hurma sinir sistemini ve kasları güçlendirerek, strese karşı bir savunma da geliştiriyor.

Yorum Yap