Faydalı Bilgiler Kişisel Bakım Sağlıklı Yaşam

Hindistan cevizi yağı nerelerde kullanılır?

Hindistan cevizi yağı %100 doğal ve yenebilir bir yağdır. Soğuk sıkım, presleme yöntemiyle çıkarılır. Bu yöntemle yağın içinde bulunan vitamin ve faydalı diğer elementler kaybolmaz. Kozmetik amaçlı saç ve cilt bakımında ve tatlı ve pastalarda güvenle kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı kozmetikte en fazla kullanılan yağlardan biridir. Saç ve cilde faydaları tüm dünyada araştırmalara konu olmuş ve güçlü referanslara sahip doğal bir yağdır. Cilt tarafından hızlı emilmesi tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Peki hindistan cevizi yağı hangi alanlarla kullanılabilir?

Cilt Bakımı

Az bir miktarı bile yeterli olan yağ ile yüzünüz ve tüm vücudunuzu nemlendirebilirsiniz. Ya da maske uygulaması için, bir miktar sürüp 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Aynı zamanda peeling için de kullanabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı Hindistan cevizi ile bir yemek kaşığı toz şekeri karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin pürüzsüzlüğünü fark edeceksiniz.

Makyaj Temizleyici

Hindistan cevizi yağı pek çok kimyasalları bünyesinde barındıran kozmetik temizleyicilere karşı doğal ve sağlıklı bir alternatiftir. Bir parça pamuğa veya temizleme pedine küçük bir miktar alınan Hindistan cevizi yağı ile yüzünüzdeki makyajı çıkarın ve ılık su ile arıtın. En yoğun makyajda bile etkilidir.

Hatta en dayanıklı su geçirmez maskaranın bile hindistan cevizi yağı karşısında hiçbir şansı yok.

Saç Bakımı

Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra ceviz büyüklüğünde hindistancevizi yağı alın ve elinizde ovalayın. Sıvılaşan Hindistan cevizi yağını saçlarınızın ucuna ve diplerine iyice sürün. En az 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Saçlarınızdaki yumuşaklığa ve kokuya bayılacaksınız.

Dişleri Beyazlatma

Hindistan cevizi yağını soda ile karıştırın ve diş fırçanıza bu karışımdan biraz sürün. Ağız içiniz bakteriden arınırken, dişleriniz de beyazlayacaktır.

Doğal Deodorant

Koltukaltlarınıza ve ayaklarınıza doğal bir deodorant olarak çok az bir miktar Hindistan cevizini sürün ve işi ferah kokusuna bırakın. Bu yağın içerisinde bulunan laurik asitler, kötü kokuların oluşumuna engel oluyor.

Tırnak Bakımı

El ve tırnak bakımı için bir miktar Hindistancevizi yağını alın ve ellerinizde ovun. Eller ve tırnaklar yumuşarken aynı zamanda parlayacak.

Tırnaklarınız zayıfsa ve hemen kırılıyorsa, her gece yatmadan önce hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Hem tırnaklarınızın hem de tırnak çevresindeki derinin güçlendiğini fark edeceksiniz.

Bebek Pişiklerinde

Pişik bölgesini doğal sabun ile yıkayıp bir miktar hindistan cevizi yağı sürün ve bezleyin. Pişik kaybolana kadar buna devam edin. Öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayın.

Güneş Yanıklarında

Bir miktar Hindistan cevizi yağı iyileştirici özelliği ile güneş yanıklarını hafifletir ve soyulmasını engeller.

Saç Bitleri

Hindistan cevizi yağı ve elma sirkesi karışımı ile saç bitlerinden kurtulmak mümkündür. Saçı elma sirkesi ile güzelce ıslatın, yıkamayarak kurumasına izin verin. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağı uygulayın ve bu şekilde bekletin. Daha sonra şampuanla yıkayın.

Diş Çıkaran Bebekler

Bebeklerin kâbusu olan diş çıkarma esnasında diş etlerine çok az miktar sürdüğünüz hindistan cevizi onu rahatlatacaktır.

Böcek ısırıkları ve şişlikler

Sinek ve diğer böcek ısırıklarına bir miktar sürerseniz bu şişliği ve kaşıntıyı alacaktır.

Egzama ve Kaşıntı

Egzamalı bir teniniz varsa Hindistan cevizi yağı ile kızarıklık ve kaşıntının önüne geçebilirsiniz.

Kesik ve yaralar

Ufak yara ve kesiklere uygulanan hindistan cevizi yağı yaranın süratle iyileşmesini sağlar.

Ağız kokusu

Hindistan cevizi yağı antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını bir bardak su ile seyreltin ve gargara yapın. Ağzınızın çok ferah koktuğunu hissedeceksiniz. Aynı zamanda ağızdaki zararlı bakteriler yok etmeye yardımcı da olacaktır.

Hamilelerde Çatlakların Önlenmesi

Hamile kadınların evde bir kavanoz Hindistan cevizi yağı bulundurmasında fayda var. Çatlak riski olan bölgeye her gün bu yağ ile masaj yapılırsa çatlakların önüne geçilebilir.

Yemeklerde

Hindistan cevizi yağını ister kurabiye ister pilav ister salata yakışacak her yemekte kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ısındığında özelliğini kaybetmediği için diğer doğal yağlara göre oldukça sağlıklıdır. Normal yağ yerine hindistan cevizi yağı kullanarak aynı zamanda yemeklerinize baharatlı bir aroma katabilirsiniz. Makul miktarda kullanıldığı takdirde yağ yakmada ve kolesterol kontrolünde etkin olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı nereden alınır? Fiyatları nedir?

Hindistan Cevizi Yağı sipariş vermek ve fiyatları hakkında bilgi almak için farksepeti.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap