Faydalı Bilgiler

Çay nasıl saklanmalıdır?

Sıcaklık, güneş ışığı ve etrafta bulunan baharat gibi kokular çayın bayatlamasını neden olmaktadır. Bu nedenle çay saklamak için bir takım hususlara dikkat edilmesi önemlidir.

Çayı uzun bir süre saklamak için mutlaka ısı ile koku geçirmeyen kavanozlarda muhafaza edilmesi gerekir.

Çayın tazeliğini uzun bir süre koruyabilmek için çayı sakladığınız kavanozun plastik olmamasına çok dikkat edin. Çünkü plastik kavanozlar hem ısıdan hem ışıktan hem de farklı etmenlerden etkilenebilirler. Bu sebeple en doğru seçim seramik ve cam kaplardır.

Çayı saklamak için cam veya seramik kavanozun yoksa çayın kendi kutusunda ya da tenekesinde her kullanımda kutunun ya da tenekenin ağzını sıkı bir şekilde kapatmak şartıyla saklayabilirsiniz.

Çayı saklarken ağzı gevşek veya kapağı tam kapanmayan kavanozlarda çayı saklamayın. Çünkü çay hava aldığı zaman bayatlamaya başlayacaktır.

Çayı kavanozdan alırken kullandığınız metal, demir veya plastik kaşıkların kavanozun içinde kalmamasına özen gösterin. Çünkü plastik, demir veya metal kaşıklar çayın lezzetinin bozulmasına neden olabilir.

Çay hiçbir zaman için buzdolabında saklanmaz. Çayı saklamak için en ideal ortam kuru, serin, ısı ve ışık almayan ortamlardır.

Yorum Yap