Anne & Bebek Faydalı Bilgiler

Bebeklere verilecek ek besinler nelerdir?

Dördüncü aydan itibaren, bebeğin anne sütü dışında besinlere geçme zamanı gelmiştir. 4. aydan önce bebeklerin büyüme ve gelişmesi için anne sütü ve/veya başlangıç maması tek başına yeterliyken, 4. aydan sonra sadece anne sütü veya biberon maması bebeğin büyüme ve gelişmesi için tek başına yeterli değildir. Bebeğin büyüme ve gelişiminin aynı hızda devam etmesi için, artan protein, enerji, demir, vitamin ve mineral gereksinimleri karşılanmalıdır. Bu nedenle de bebeğin ek gıdalara başlaması ve yeni tatlara alışması gerekir.

Ek besinlere erken veya geç başlamanın bebekler için sakıncaları vardır. 4. aydan erken başlanması sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine, alerjiye ve ishale neden olabilirken, 6. aydan geç başlanması büyüme ve gelişme geriliklerine neden olabilmektedir.

Ek besinlere başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar Bebeğiniz, her konuda olduğu gibi, yeni tatlar denerken de sabrınıza ihtiyaç duyar. Anne sütü bir süre yine onun temel besini olmaya devam edecektir. Yeni gıdalara geçişte çok yavaş davranmanız gerektiğini daima aklınızda tutun. Besinler düşük miktarlarda ve tek çeşit verilmelidir. Yeni bir besine başlamak istediğinizde, ilk gün sadece bir küçük kaşık verin. Bir iki gün, başka hiçbir yeni besin vermeyin. Böylelikle, bebeğinizin o besine karşı verdiği tepkiyi doğrudan gözlemlemiş olacaksınız. Alerji yaptı mı? Vücudu yeni besini kabul etti mi? Eğer vücut yeni besini kabul ederse, o besinin miktarını her gün bir miktar olmak üzere artırabilirsiniz. Bir hafta sonra, ikinci bir besine başlayabilirsiniz. O besin için de aynı kuralları uygulayın. Eğer bir alerji gelişirse, o besini en az iki üç hafta vermeyin. Bebeğinizde döküntü, kızarıklık, kaşıntı, pişik ve ishal meydana gelmesi durumunda, alerji gelişmiş olduğunu düşünebilirsiniz.

Bebeğiniz için de yeni olan bu tecrübede, bazı zorluklar yaşanabilir. Belki de yeni tatları, kaşıkla beslenmeyi kabul etmek için daha erken olduğunu düşünüyordur. Bebeğinizin bu yeni deneyimden keyif almasını sağlayın. Bebeğiniz çok açken, birdenbire kaşıkla yeni bir besini denemesi daha zordur. Karnını birazcık doyurun. Bu işlemin, akşam huzursuzluk zamanında değil, sabah en dinlenmiş olduğu zamanda ya da öğle vakti yapılması işinizi kolaylaştırabilir.

Bebeğiniz kucağınızda iken, küçük bir kaşığa koyduğunuz mamayı dudaklarına değdirin; emmeye başlayacaktır. Kaşığı ağzının derinlerine kadar iterseniz öğürme refleksini uyarmış olursunuz. Bundan kaçının. Zamanla her ikiniz de kaşıkla yeme işlemi için daha deneyimli olacaksınız. Anne sütü ya da devam maması ile biraz beslendikten sonra, öğünün geri kalanını katı gıda ile tamamlayın. Katı gıda miktarı yavaş yavaş artacağı için, bir öğünde sadece katı gıda ile doyacağı zaman gelecektir.

Yeni gıda olarak, evde hazırlayabileceğiniz mamalar, meyve püreleri, kavanoz mamaları ya da tahıllı kaşık mamaları, kullanabilirsiniz. Ek besinlere ilk başlarken elma gibi meyvelerin suyunu verebilirsiniz. Katı gıdalardan ise, sütlü tahıllı kaşık mamaları başlamak için en uygun besinlerdir. 

Sebze çorbalarına da, her seferinde yeni bir sebze ekleyerek ve düşük miktarlarda olmak üzere, bebeği alıştırarak başlayabilirsiniz. Kendi alışkanlıklarımız olan tuz ve şekerle, bebeğinizi en azından bir yaşına kadar tanıştırmamalısınız. Siz baharatlı yemekleri seviyor olsanız bile, bebeğiniz için bu hem zararlı hem gereksizdir. Yağlar az miktarda kullanılmalı, mümkünse sıvı yağ tercih edilmeli. Besinlerin çok pişirilmesi vitamin değerini azaltır.

Yediğimiz gıdalardaki lif ve kepek miktarına da dikkat etmeliyiz. Bağırsak sağlığı açısından kepekli lifli gıdalar çok iyidir. Ancak fazla lif, mineral emilimini olumsuz etkileyebilir. Genel olarak, beslenme ile ilgili çoğu yanlış uygulama bu dönemde yapılır. “Bebeğiniz onu sevmedi, biraz şeker koyalım” gibi tutumlar, bebeğin yeni tatlara alışmasını güçleştirir.

Bebeğiniz, ilk denediğinde sevmediği bir besini birkaç ay sonra zevkle yiyebilir. Ağız tadı değişebilir. Bu yüzden, ısrarcı olmak yerine aralıklarla denemek daha iyidir.

Bebeklere zorla yedirmek de doğru bir davranış değildir. Bebeğiniz ne kadar yemek istediğini kendisi belirleyebilir. Sanılanın aksine, hiçbir bebekte kolay kolay açlıktan meydana gelen sorun yaşanmamıştır. Anneler sadece biraz sabretmelidir.

Eğer doktorunuz bebeğinizin kilosunun normal olduğunu söylüyorsa, siz ne kadar aksini düşünseniz de çocuğunuz yeterli miktarda besini alıyordur. Bebeğiniz şekerli tatları meyvelerden veya bebek için hazırlanmış özel tatlılardan alabilir. Bir yaşına, hatta çocukluk dönemine kadar bebeği pasta ve çikolata ile tanıştırmanız doğru değildir

Katı gıdalara geçişte bir diğer konu ise pütürlerdir. Gıdayı bebeğinize pütürsüz yedirmek yerine, bir miktar pütürlü bırakarak onu alıştırmanız daha iyi olacaktır. İlk önce hafif, küçük pütürlü yedirerek bebeğinizin buna verdiği tepkiyi değerlendirin ve zamanla pütür miktarını artırın. Böylece büyük lokmalara geçişte daha az sorununuz olacaktır.

* Bu yazı Hero Baby tarafından hazırlanmıştır. Hero Baby ürünlerini farksepeti.com’da bulabilirsiniz.

Yorum Yap